Miniseriál - Ochranné symboly v šperkoch - Korunka

korunka2

Medzi obľúbené motívy moderných šperkov rozhodne patrí aj tradičný symbol kráľovskej koruny. Koruna je všeobecne rešpektovaný symbol panovníka naprieč kultúrami a historickými obdobiami. Či už víťazný veniec, indiánska čelenka alebo tudorovská bohato zdobená koruna, všetky majú za úlohu označiť vodcu a zaistiť mu rešpekt okolia. Korunka v šperku zabezpečuje svojmu nositeľovi rešpekt, autoritu a dôstojnosť. Okolie vníma tento symbol ako prezentáciu vodcovských schopností

V kresťanskej ikonografii má koruna viac významov. Poukazuje na tŕňovú korunu, ktorou bol ovenčený Ježiš počas krížovej cesty. Na druhej strane vidíme Ježiša s kráľovskou korunou ako víťaza nad diablom a kráľom nebies. 

Na zvýraznenie a umocnenie účinku symbolu koruny sa tento symbol môže vyskytovať aj v kombinácii s inými silnými prvkami, ako je napríklad lev, kráľ džungle. Pri tejto príležitosti treba podotknúť, že lev má natoľko silnú symboliku, že nie je potrebné vnímať ho iba ako reprezentatna znamenia zverokruhu, ale môžu ho nosiť všetci, ktorí s týmto symbolom rezonujú.